چرایی طرح “چشم پوشی ایران از انتقام خون سردار سلیمانی” در رابطه با مذاکرات وین

[ad_1]

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به طرح ایران برای «انصراف از انتقام خونین سردار سلیمانی» در رابطه با مذاکرات وین در ازای مذاکرات وین، گفت: با توجه به شناختی که از آمریکایی ها دارم، بعید است که وی درخواست رسمی ارائه کرده باشد. خروج سپاه از لیست گروه های تروریستی اجازه دهید ایران از انتقام خون سردار سلیمانی دست بردارد.

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه نمی‌دانم آمریکایی‌ها رسماً از ایران خواسته‌اند در ازای خروج سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی، از انتقام خون سردار سلیمانی دست بردارد یا نه؟ این مشکل بیشتر در رسانه ها شنیده و دیده می شود.

وی ادامه داد: از نظر ما سردار شهید سلیمانی یک شخصیت ارزشمند و یک قهرمان ملی است و انتقام خون او حق ماست اما سپاه برای آمریکایی ها برد موشک و فعالیت های منطقه خود است. حدس من این است که برای حذف سپاه از لیست گروه های تروریستی ما، چیزی می خواهند که برد موشکی و فعالیت منطقه ای را محدود کند و از نیروهای مقاومت در منطقه حمایت کند، نه فقط انتقام از ایران.

این کارشناس آمریکایی با اشاره به اظهارات خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در روز دوشنبه گفت: آقای خطیب زاده گفت اصل سیاست خارجی ایران این است که ایران به دنبال انتقام است. من در حذف سپاه از لیست گروه های تروریستی آمریکا تردید دارم. بهتر است افرادی مثل آقای باقری که در حال مذاکره هستند این موضوع را روشن کنند.

وی گفت: در مجموع معتقدم این موضوعی که در رسانه ها مطرح می شود، تکنیک مذاکره آمریکایی ها برای رسیدن به هدف است. آنها سعی دارند فضای موجود را به نفع خود سیل کرده و عمداً آن را در فضای رسانه ای خود ادغام کنند. اکنون هم ایران و هم آمریکا تلاش می کنند یکدیگر را مقصر توقف یا شکست احتمالی مذاکرات بدانند، زیرا توافقی وجود ندارد، بنابراین هر کدام بهانه های خاص خود را دارند. آمریکا یک بار گفت روس ها در مذاکرات دخالت می کنند، بعد می گویند بحث سپاه مانع است، بعد سردار سلیمانی و بعد ماجرا ادامه دارد. به هر حال جنگ افکار عمومی و روایت ها ملی، منطقه ای و بین المللی است.

ابوالفت گفت: برای آمریکا در بحث سپاه، موضوع آینده خاورمیانه است نه حذف برایان هوک، پمپئو و ترامپ از لیست انتقام. با این استدلال عمدا سعی می کنند مردم را در مقابل دولت قرار دهند.

به نظر شما مذاکرات در وین تا چه زمانی متوقف یا تعلیق خواهد شد؟ – او پرسید. وی گفت: امیدوارم پیش‌بینی‌هایم اشتباه باشد، اما معتقدم وضعیت فعلی و تعلیق بیش از چند هفته ادامه خواهد داشت. مثلاً آیا توافقنامه به کنگره ارائه شود یا خیر! دموکرات‌های قدرتمندی در کنگره وجود دارند که می‌گویند هر توافقی با ایران باید ذکر شود، به این معنی که توافق باید به طور کامل لغو شود. بنابراین، فکر نمی‌کنم مشکلات پیش روی مذاکرات در وین به زودی حل شود تا هیئت‌ها به وین بازگردند.

او گفت: «ایران نمی‌خواهد این توافق به کنگره ارائه شود». این یک موضوع اساسی برای ایران از ابتدا تا کنون بوده است. در هر صورت، باراک اوباما اجازه نداد این توافق با درایت، باج خواهی یا هر اهرمی مانع از کنگره شود، اما اکنون طرفداران زیادی برای کشاندن موضوع به کنگره وجود دارد. جمهوری خواهان که متقاعد شده اند که توافق باید به کنگره برسد و دموکرات ها می دانند که اگر این توافق توسط کنگره تایید نشود، جمهوری خواهان بازی خواهند کرد.

به نظر شما مشکل مذاکراتی که اکنون قطع شده است چیست؟ وی گفت: آمریکا از ایران می خواهد برجام 2015 را اجرا کند اما آنها می خواهند برجام را با شرایط 2022 اجرا کنند یعنی تا 18 اردیبهشت 1397 ایران برمی گردد و آژانس بیاید و همه اقدامات ایران را بررسی و گزارش دهد. ، اما او نمی خواهد می 2018 برگردد. از سوی دیگر، اگر همه بخواهند به توافق 2015 برگردند، نباید تحریم ها علیه سپاه اعمال شود.

ابوالفتح در پاسخ به اینکه آمریکا می تواند بخش های فعال اقتصادی سپاه و تعاملات بانکی و مالی آنها را کنار بگذارد تا به نحوی این مشکل حل شود؟ وی گفت: این به تصمیم آمریکایی ها بستگی دارد. اما من فکر می کنم آنها نمی خواهند برای حل این مشکل اقدامی انجام دهند. عصر دوشنبه، پرایس پرایس اعلام کرد که اگر ایران بخواهد تحریم ها را به دلیل عدم پایبندی به آن لغو کند، به نگرانی های ما در مورد عدم پایبندی پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایسنا، طی یک تا دو هفته گذشته این خط رسانه ای توسط رسانه های غربی و آمریکایی دنبال شد که در ازای حذف نام سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی، آمریکا خواستار اعلام انتقام از ایران شد. برای خون سردار سلیمانی و سلب مصونیت از دست اندرکاران تصمیم به کشتن سردار سلیمانی. این موضوع که به نظر می رسد بیشتر یک جاسوسی رسانه ای و تقلب توسط متحدان آمریکا در منطقه باشد، هنوز از سوی مقامات آمریکایی و ایرانی و همچنین مقامات اروپایی حاضر در مذاکرات وین تایید نشده است. به هر حال در فضای رسانه ای این موضوع دست به دست هم می دهد.

در این رابطه، سعید خطیب زاده نماینده رسمی وزارت امور خارجه وی روز دوشنبه به ابهامات و شبهات پاسخ داد و اظهار داشت: اقدامات انجام شده (ترور سردار سلیمانی) توسط عاملان، عاملان و مستشاران این اقدام بزدلانه ایران بدون مجازات نخواهد ماند.

خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگار CNN مبنی بر اینکه آیا درخواست ضمانت از ایران برای امتناع از انتقام خون سردار سلیمانی و مصونیت افرادی مانند پمپئو و ترامپ در مذاکرات وین مطرح شده است و آیا ایران به این موضوع توجهی نمی کند؟ خطیب زاده رئیس اصل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی، سردار رشید ایران و اسلام و اقدامات مجریان، مجریان و مستشاران این اقدام بزدلانه شکل گرفت. بدون مجازات نخواهد ماند این یک اصل مشخص در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که این افراد باید محاکمه شوند.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

نحوه عملکرد انواع صفحه برش (2)

نحوه عملکرد انواع صفحه برش برش لیزر آهن, برش لیزر آهن, خدمات برش لیزری ورق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.