پژوهش‌های هسته‌ای با شتاب بیشتری تجاری‌سازی می‌شوند

[ad_1]

معاون پژوهش، فناوری و آموزش پژوهشکده کاربرد پرتوها در خصوص تجاری سازی تحقیقات انجام شده توسط محققان صنعت هسته ای گفت: تجاری سازی تحقیقات هسته ای مهم است. به لطف سیاست جدید پژوهشگاه علوم و فناوری هسته‌ای، تحقیقات تجاری‌تر خواهند شد.»

به گزارش ایسنا، دکتر کاشیان در گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به جایگاه ایران در استفاده از فناوری هسته‌ای و پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه‌های مختلف انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، گفت: بسیار خرسند هستم که گزارش دهم امروز کشورمان در موقعیت بسیار خوبی برای بهره مندی از ذخایر هسته ای. فناوری های مختلف یک هسته دارند و ما توانسته ایم پیشرفت چشمگیری داشته باشیم.

وی افزود: در کاربردهای پرتو، بهداشت و پزشکی، صنعت، استفاده از شتاب دهنده ها، فناوری های فوتونیک و کوانتومی، پلاسما، همجوشی هسته ای و چرخه سوخت هسته ای پیشرفت های چشمگیری داشته ایم. در زمینه رادیوداروها، امروزه ما به همراه کشورهای پیشرفته در حال تکمیل مطالعات لازم و ارائه آنها پس از طی مراحل بالینی در اختیار بیماران هستیم. اکنون بیماران خارج از کشور برای مراجعه به مراکز درمانی در ایران و بهره مندی از رادیوداروهای ما اقدام می کنند.

مدرس پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای با توجه به پیشرفت سریع دانشمندان ایرانی در تولید رادیوداروها خاطرنشان کرد: با تلاش همکارانمان در سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم تحریم های سرکوبگرانه را در این حوزه خنثی کنیم. بهداشت و پزشکی.» همانطور که می دانید ما قادر به واردات تجهیزات پزشکی و مواد اولیه نبودیم و این گونه اقدامات کاملا غیرانسانی بود. متاسفانه برخی از این رادیوداروها به طور کامل ثبت اختراع هستند و توسط چند شرکت خاص تولید می شوند. این رادیوداروها به ما عرضه نمی شد یا گاهی با قیمت های گزاف به دست ما می رسید.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت های تابعه آن وارد عرصه تولید و خودکفایی در زمینه رادیوداروها شده اند و امروز از سنتز مواد موثر دارویی تا تولید به خودکفایی رسیده ایم. رادیو ایزوتوپ ها و تبدیل آنها به رادیوداروها. ما اکنون قادر به تولید رادیوداروهای هدفمند هستیم که آزمایشات لازم را گذرانده و در صورت بومی سازی در سطح جامعه بسیار کاربردی و موثر هستند.

معاون پژوهشی پژوهشکده کاربرد تشعشعات گفت: سال گذشته سازمان انرژی اتمی ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سیستم پرتودهی خونی را معرفی کرد که تنها دو کشور آن را تولید می کنند. ساخت سیستم های سنجش و تابش و استفاده شد. در واقع به دلیل موضوع تحریم، واردات این سامانه به کشور ما غیرممکن بود. اما اکنون با کمک دانشمندان هسته ای، سیستم تابش خون توسط محققان ایرانی بومی سازی شده و آماده استفاده است.

وی در مورد سنسورهای هسته ای و خودکفایی این سنسورها گفت: قبلاً سیستم های لایروبی مورد استفاده وارد می شد، اما ما توانستیم این نوع سیستم ها را بومی سازی و تولید کنیم. همه این دستاوردهایی که ارائه می کنم در واقع تجاری سازی شده است و انشالله تجاری سازی محصولات در حوزه هسته ای با همکاری مرکز راس در سازمان انرژی اتمی ایران سرعت بیشتری خواهد گرفت.

مدرس این مؤسسه درباره مأموریت و فعالیت های مرکز فناوری و نوآوری رسا بیان کرد: در حال حاضر حدود 60 مرکز فناوری در مرکز راسا در حال فعالیت و انجام تحقیقات هستند که همگی حاصل سال ها تحقیق در این زمینه است. سازمان و پژوهشکده علوم و فناوری هسته ای؛ تجاری سازی تحقیقات هسته ای ضروری است سیاست جدید پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای، تحقیقات دانشجویی و پژوهشی را در مسیر تجاری سازی سریعتر قرار دهد.

کاشیان ادامه داد: یکی دیگر از جوایز ما مربوط به کشاورزی هسته ای است. ما تعداد زیادی بذر را با روش های جدید اصلاح کردیم و توانستیم اقدامات موثری برای کنترل آفات انجام دهیم. موضوع مبارزه با آفات هسته ای در بخش بزرگی از باغات شمال کشور با حل مشکل مگس مدیترانه ای همراه بود و اکنون با مبارزه با روش هسته ای این مشکل حل شده و با با حمایت رئیس سازمان انرژی اتمی بیشتر باغات مرکبات ایران آفت را کنترل می کنند.

وی در پایان با توجه به تحریم‌های علمی کشورهای مختلف علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: با عزم تک تک دانشمندان ایرانی در زمینه‌های مختلف فناوری‌های صلح‌آمیز، برای دستیابی به قله‌های بلند تلاش کرده‌ایم و اجرای این مهم را تسریع بخشیده‌ایم. از سوی دیگر، با افزایش تعداد و شناسایی پروژه‌های فنی و مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، می‌توانیم در خط مقدم دستیابی به فناوری‌های جدید باشیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.