حمایت تهران از تلاش‌های مشترک ایران با تاجیکستان برای مبارزه با تروریسم

[ad_1]

نشست عالی رتبه با موضوع “استراتژی و برنامه اقدام ملی جمهوری تاجیکستان برای مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی 2021-2025” با حضور معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در مبارزه با تروریسم، دادستان کل تاجیکستان و سفیر و نماینده دائم در سازمان ملل متحد، سفرا و نمایندگان دیگر کشورها در 22 آوریل 2022 (2 مه، 14:01) برگزار شد.

به گزارش ایسنا، زهرا ارشادی، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست، از حضور جناب آقای رحمان یوسف احمدزاد، دادستان کل تاجیکستان و هیئت همراه استقبال کرد. . به نیویورک، مبارزه با تروریسم را ستود.

ارشادی همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاش های تاجیکستان برای مبارزه با تروریسم را اعلام کرد. وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با جمهوری تاجیکستان در زمینه های مختلف از جمله مسائل امنیتی و همچنین ثبات و امنیت تاجیکستان اهمیت زیادی قائل است.

او گفت: «آسیای مرکزی همچنان با چالش های جدی مرتبط با فعالیت های تروریستی مواجه است. در همین راستا، وضعیت سخت امنیتی در منطقه به دلیل فعالیت داعش و سایر فعالیت های تروریستی در افغانستان پس از سیاست های غیرمسئولانه تعدادی از بازیگران خارجی در این کشور از جمله انتقال تروریست های داعش از عراق و سوریه به افغانستان است. به خصوص قابل توجه است. بر کسی پوشیده نیست که حضور داعش در افغانستان به افزایش فعالیت های تروریستی در منطقه منجر شده است. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران حملات تروریستی اخیر در افغانستان را که منجر به کشته شدن ده ها انسان بی گناه به ویژه کودکان شده است، محکوم می کند. جمهوری اسلامی ایران عمیقاً از این حوادث تلخ در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از مقامات حاکم بر افغانستان می‌خواهیم که برای شناسایی عاملان این جنایات شنیع و محاکمه آنها اقدام فوری انجام دهند.

وی گفت: با توجه به ویژگی های چندوجهی و فرامرزی تروریسم، همکاری جهانی و منطقه ای به ویژه بین کشورهای همسایه ضروری است. این امر می تواند در قالب قراردادهای مناسب دوجانبه یا چند جانبه و یا از طریق سازمان های بین المللی و منطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای انجام شود. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان دو معاهده دوجانبه مهم و به هم پیوسته از جمله معاهده‌ها و یادداشت‌های تفاهم منعقد کرده‌اند. اینها شامل موافقتنامه همکاری امنیتی و انضباطی 2014 است که بر همکاری بین دو کشور در مبارزه با تروریسم تاکید می کند و معاهده استرداد در سال 2010.

ارشادی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت همه جانبه از جمهوری تاجیکستان در تلاش برای مبارزه با تروریسم، آمادگی خود را برای تقویت همکاری های موجود بین دو کشور در تلاش های مشترک خود برای مبارزه با تروریسم اعلام می کند.

وی در این راستا آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری نزدیک با سایر کشورهای منطقه اعلام کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

رکورد ویو لایو اینستاگرام

رکورد ویو لایو اینستاگرام یا همان پربازدیدترین پخش زنده اینستاگرام به چه اکانتی تعلق دارد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.